{{ productAwardLocalized.Quote }}

Alight 2 DD City Disc

4.699 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 10 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Hvad er min størrelse?

Share

CYKEL TIL ARBEJDE, MØD VENNER TIL KAFFE ELLER OPBYG FITNESS PÅ CYKELSTIEN. ALIGHT PASSER BÅDE TIL EN SJOV OG SUND LIVSSTIL.

Nøglefaktorer

Komfort

En opretstående kørestilling, et fladt styr og 3F Design Philosophy gør pendling eller et afslappet spin behageligt uden at gå på kompromis med effektiviteten.

Sjov fitness

Den lette, afbalancerede geometri i ALUXX-aluminiumsrammen blander hastighed og stabilitet til en tur, der bare er sjov

Stilfuld alsidighed

Udstyret med integrerede dropouts til stativer, skærme eller tasker, blander denne cykel urban stil og sportscyklens smidighed.

Why We Love It

Med sit lette design og opretstående positionering med fladt styr gør denne premiumcykel det let at cykle til arbejde, køre rundt i byen og komme ud på landeveje med rigelig bremsekraft gennem skivebremser. Tilføj et bagagebærer og tasker til mere omfattende weekendudflugter eller bæredygtighed i byen. Moderne finish holder stilen i spidsen for hver tur. Kvindespecifik geometri og størrelse giver Alight Disc en stabil, selvsikker kørekvalitet. Og takket være integrerede monteringsbeslag er det let at tilføje skærme mm.

Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, L
  • Farver
    Gunmetal Black
  • Ramme
    ALUXX-Grade Aluminum
  • Forgaffel
    alloy, rack mounts, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Sport, alloy
  • Frempind
    Giant Sport
  • Sadelpind
    Giant Sport, 27.2
  • Sadel
    Liv Sport Comfort
  • Pedaler
    Giant Urban Fitness
  • Skiftegreb
    Shimano SL-M315
  • Forskifter
    Shimano FD-TY710
  • Bagskifter
    Shimano Altus
  • Bremser
    Tektro HD-R280 hydraulic disc
  • Bremsegreb
    Tektro, hydraulic
  • Kassette
    Shimano CS-HG31, 11x34
  • Kæde
    KMC Z8.3
  • Kranksæt
    forged alloy, 30/46
  • Krankboks
    cartridge
  • Fælge
    Giant GX Disc wheelset
  • Nav
    alloy, loose ball bearing
  • Eger
    stainless, 14g
  • Dæk
    Giant S-X2 Puncture Protect, 700x38c
  • Ekstra
    fender, rear carrier, kickstand
  • Vægt
    13,10 kg

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

2021 Alight Disc with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 183 cm6’0”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SML
ASadelrørslængde (mm) (inch)42016,546018,150019,7
BSadelrørsvinkel (degrees)73,5°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)5602257522,659023,2
DKronrørslængde (mm) (inch)1606,31756,91907,5
EKronrøsvinkel (degrees)70,5°71,0°71,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)502502502
GTrail (mm) (inch)722,868,72,769,22,7
HAkselafstand (mm) (inch)107342,2107742,4109343
IKædestagslængde (mm) (inch)45117,845117,845117,8
JKrankboks drop (mm) (inch)602,4602,4602,4
KStack (mm) (inch)5832359923,661324,1
LReach (mm) (inch)38815,339215,440315,9
MSkridthøjde (mm) (inch)71928,374929,577930,7
NStyrbredde (mm) (inch)60023,662024,462024,4
OFrempindslængde (mm) (inch)803,1903,51003,9
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,71706,7
QHjulstørrelse 700C700C700C

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.