Ny
{{ productAwardLocalized.Quote }}

Tempt E+ 2

18.499 kr.

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra fjernlager og vil kunne hentes indenfor 10 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Hvad er min størrelse?

Share

MERE END BARE EN MÅDE AT KOMME RUNDT PÅ - TEMPT E+ ER FRIHED, SJOV OG GLÆDE.

Nøglefaktorer

Tilgængelig og pålidelig

Den ultra-pålidelige EnergyPak 500Whr har en gennemsnitlig rækkevidde på 120 km med potentiale for at nå op til 180 km, mens EnergyPak 400Whr har en gennemsnitlig rækkevidde på 100 km og kan nå 150 km*, hvilket hjælper dig med at køre videre for at få adgang til nye stier og oplevelser. *Faktisk rækkevidde afhænger af flere faktorer, herunder vægt, højde, terræn og acceleration.

Integreret design

Det let tilgængelige EnergyPak-sideudløserbatteri er smukt integreret i en let og holdbar aluminiumsramme i ALUXX-kvalitet, designet og tilpasset til kvinder, der bruger Livs kvinders første filosofi.

Konstant kørsel

SyncDrive Core-motor med 50Nm drejningsmoment skaber en naturlig, men kraftfuld kørefølelse.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 500 / SyncDrive Core

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 65 km 40 miles
  • God: 125 km 77 miles
  • Ideel: 180 km 111 miles
Specifikationer
  • Motor
    SyncDrive Core, 50Nm, Powered by Yamaha
  • Kontroller
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Display
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Batteri
    EnergyPak 500Wh
  • Størrelser
    XS, S, M, L, (XS-S: 27.5, M-L: 29er)
  • Farver
    Eclipse
  • Ramme
    ALUXX Aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛" head tube, integrated KS18 kickstand mount
  • Forgaffel
    SR Suntour XCM ATB Coil 29" 100mm travel, Tapered 1½ - 1⅛" steerer
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect TR Riser 31.8x690mm, 750mm
  • Grips
    Liv Comfort Ergo Microtech Plus
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium
  • Sadel
    Liv Sport
  • Pedaler
    Aluminum Platform
  • Skiftegreb
    Shimano Altus
  • Forskifter
    -
  • Bagskifter
    Shimano Alivio, 9-speed
  • Bremser
    Tektro HD-M275, hydraulic disc, 160/180mm
  • Bremsegreb
    Tektro HD-M275
  • Kassette
    Shimano CS-HG200, 11-36T, 9-speed
  • Kæde
    KMC e.9 Sport, e-bike optimized
  • Kranksæt
    FSA Comet E-Bike crank arm setFSA MegaTooth Direct-mount 1X steel 36T
  • Krankboks
    -
  • Fælge
    GX03V(XS-S: 27.5, M-L: 29er)
  • Nav
    Giant eTracker Sport, [F] 9mm QR [R] 135mm QR
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Maxxis Rekon 29x2.4" / 27.5x2.4" Wire Bead 60TPI(XS-S: 27.5, M-L: 29er)
  • Ekstra
    EnergyPak 4A fast charger
  • Lygter
    -
  • Lås
    -
  • Bagagebærer
    -
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

Tempt E+ with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      152 cm5’0”  to 163 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 181 cm5’11”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)36514,440515,944517,548519,1
BSadelrørsvinkel (degrees)74,0°73,5°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)54521,557022,459523,461524,2
DKronrørslængde (mm) (inch)1054,11154,51054,11154,5
EKronrøsvinkel (degrees)68,0°68,0°68,0°68,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)421,7421,7461,8461,8
GTrail (mm) (inch)103,84,1103,84,199,53,999,53,9
HAkselafstand (mm) (inch)111243,8113244,6115945,6117946,4
IKædestagslængde (mm) (inch)47518,747518,747518,747518,7
JKrankboks drop (mm) (inch)502502451,8451,8
KStack (mm) (inch)59123,360023,660323,761224,1
LReach (mm) (inch)37614,839215,441116,242816,9
MSkridthøjde (mm) (inch)69327,372228,47613076830,2
NStyrbredde (mm) (inch)69027,269027,275029,575029,5
OFrempindslængde (mm) (inch)401,6401,6502602,4
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,7
QHjulstørrelse 27.5"27.5"29"29"

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology
Hybrid Cycling Technology
Smart Assist
Syncdrive Core

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.